Stomatologia estetyczna

1Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Stomatologia estetyczna, do której wybielanie zębów się zalicza jest tematem niełatwym. Jeśli pacjent wybiela zęby pod opieką lekarza stomatologa wówczas takie wybielanie jest całkowicie bezpieczne dla dziąseł i zębów. Bywa, że po wykonaniu zabiegu wybielania występuje nadwrażliwość zębów, która na szczęście jest przejściowa i ustępuje zwykle po około 24 godzinach.

2Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wskazówka: zębów nie powinny wybielać kobiety ciężarne oraz te w okresie karmienia, ponadto osoby cierpiące na epilepsję jak i również dzieci poniżej 16 roku życia.

3Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

W zależności od przyzwyczajeń żywieniowych efekt białych zębów utrzymuje się z reguły od pół roku do 2-4 lat. Ponadto wpływ na biel zębów ma również poziom higieny jamy ustnej, oczywiście zabieg można powtarzać.

4Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Stomatolog radzi, aby zaraz po zabiegu pacjent zobowiązany jest przestrzegać tzw. 48 godzinną białą dietę. W okresie tym powinien wystrzegać się herbaty, papierosów, kawy, ciemnych soków oraz innego rodzaju kolorowych napojów oraz pokarmów.

5Po co stosuje się piaskowanie zębów?

Głównym celem piaskowania jest dogłębne usunięcie osadów nazębnych, które powstają z powodu: picia herbaty, kawy czy palenia papierosów. Osady te są trudne do usunięcia innymi metodami. Po zabiegu piaskowania zęby odzyskują pierwotny kolor i blask.

6Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Jeśli zabieg wykonywany jest prawidłowo i profesjonalnie wówczas jest zupełnie bezbolesny, nieszkodliwy dla dziąseł oraz tkanek zęba.

7Jak dbać o zęby po piaskowaniu?

Tak samo jak w przypadku wybielania zębów po piaskowaniu należy trzymać się tzw. białej, 48-godzinnej diety. Oznacza to odstawienie na czas 48 godzin papierosów, herbaty, kawy czy ciemnych soków, kolorowych pokarmów oraz napojów.

8Jakie są wskazania do skorzystania z licówek porcelanowych?

Przebarwienia zębów ciężkie do wybielenia, niedorozwój zębiny oraz szkliwa, ukruszenia kątów brzegów siecznych, a także diastemy między zębami oraz tremy. Trudny do zaakceptowania przez pacjenta kształt zębów przednich.

9Jakie są przeciwswkazania do stosowania licówek?

Największym przeciwwskazaniem jest nawykowe zgrzytanie zębami, ponadto część wad zgryzu jak i również zła higiena jamy ustnej. Dodatkowo licówek nie można wykonywać na martwych zębach oraz takich z dużymi wypełnieniami. W takim momencie najlepsze są korony pełnoceramiczne.

10Jak wielka jest trwałość licówek porcelanowych?

W ostatnim czasie przeprowadzone zostało badanie na próbie 1400 osób z licówkami, którzy posiadali je od przynajmniej 10 lat. Badanie wykazało, że w 93% przypadków trwałość licówek była na bardzo wysokim poziomie.

11Moje zęby mają białe plamy, czy można się ich pozbyć?

Oczywiście, podczas badania, czyli przed rozpoczęciem zabiegu wybielania stomatolog poinformuje o najlepszej metodzie przywrócenia zębom właściwej barwy.

12Czy "sine" zęby również nadają się do wybielenia?

Oczywiście, tego rodzaju przebarwienie kwalifikuje się do wewnątrz zębowego wybielania. Nawet kiedy ząb posiada odcień sino-szary gwarantujemy jego jednolitą barwę przez długi czas tak aby nie wyróżniał się na tle pozostałych zębów.

13Jak długo utrzymywany jest efekt wybielenia zęba martwego?

Efekt wybielenia martwego zęba metodą wewnątrz zębową nie wymaga powtarzania - efekt jest trwały.

Protetyka stomatologiczna

1Jakie są wskazania do wykonania koron?

Wskazaniem jest duże zniszczenie tkanek zęba oraz niezadowalający wygląd estetyczny zęba

2Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną?

Różnica polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym.

3Jakie są wskazania do wykonanie mostów protetycznych?

Wskazaniem są każde braki zębowe pod warunkiem obecności odpowiednio ulokowanych zębów filarowych - o tym można się przekonać dopiero po badaniu stomatologicznym.

4Jak długi jest czas wykonania uzupełnienia?

Od pierwszej wizyty do zakończenia leczenia mija ok 5-6 dni, po tym czasie można na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem i odtworzoną czynnością żucia

5Jakie są inne możliwości odbudowy braku pojedynczych zębów?

Alternatywą dla stosowania klasycznych mostów protetycznych jest odbudowa braku zęba za pomocą pojedynczych koron na implantach, rozwiązanie takie jest korzystniejsze z powodu braku konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów pacjenta.

6Jakie są wskazania do wykonanie mostów adhezyjnych?

Wskazaniem są braki pojedynczych zębów w sytuacji gdy chce się uniknąć szlifowania sąsiednich zdrowych zębów filarowych, wskazaniem jest też tymczasowe uzupełnienie braków zębowych na czas wgajania implantów stomatologicznych - zwykle 3-6 miesięcy.

7Jak dbać o zęby po piaskowaniu?

Tak samo jak w przypadku wybielania zębów po piaskowaniu należy trzymać się tzw. białej, 48-godzinnej diety. Oznacza to odstawienie na czas 48 godzin papierosów, herbaty, kawy czy ciemnych soków, kolorowych pokarmów oraz napojów.

8Jakie są wskazania do skorzystania z licówek porcelanowych?

Przebarwienia zębów ciężkie do wybielenia, niedorozwój zębiny oraz szkliwa, ukruszenia kątów brzegów siecznych, a także diastemy między zębami oraz tremy. Trudny do zaakceptowania przez pacjenta kształt zębów przednich.

9Jak długi jest czas wykonania uzupełnienia?

Od momentu pierwszej wizyty do zacementowania mostu adhezyjnego upływa nie więcej niż 1-2 dni - czy są przeciwwskazania do wykonania mostów adhezyjnych - tak, przeciwwskazaniem są niektóre wady zgryzu, zgrzytanie zębami lub wiek poniżej 16 lat, podczas badania stomatologicznego lekarz stomatolog dokonuje kwalifikacji do tego rodzaju leczenia protetycznego.

10Czy protezy szkieletowe wykonane z metalu są widoczne w jamie ustnej?

Nie są widoczne ponieważ metalowy szkielet umieszczony jest od wewnętrznej strony zębów - nie widocznej z zewnątrz, niestety czasami aby zapewnić najlepsze utrzymanie, metalowe klamry mocujące muszą być poprowadzone w strefie estetycznej i wtedy mogą być one widoczne - alternatywą są wtedy protezy szkieletowe acetalowe lub protezy szkieletowe bez klamrowe.

11Czy są przeciwskazania do stosowania protez szkieletowych?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez, z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które posłużą jako filary

12Czy są trwalsze niż protezy akrylowe?

Tak, protezy szkieletowe nie łamią się i nie pękają - jest to możliwe gdyż wykonane są z metalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.

13Na czym polega przygotowanie zębów pod zatrzaski?

Aby przymocować zatrzask trzeba oszlifować ząb filarowy i założyć na niego koronę porcelanową z przymocowanym do niej zatrzaskiem - tylko w ten sposób zapewniona może być odpowiednia wytrzymałość i estetyka takiego uzupełnienia.

14Czy są przeciwskazania do stosowania protez szkieletowych?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez, z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach i zatrzaskach, w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które mogą posłużyć jako filary pod klamry i zatrzaski.

15Jakie są wskazania do wykonania protez akrylowych?

Wskazaniem do wykonania konwencjonalnych protez akrylowych jest całkowite bezzębie u pacjenta - wtedy wykonuje się protezy całkowite, lub liczne braki zębowe przy braku możliwości innego leczenie protetycznego - wtedy wykonuje się protezy częściowe.

16Jak często należy zmieniać protezy na nowe?

Podczas użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne raz w roku, lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej, zwykle po 5-7 latach wskutek zaniku podłoża protetycznego w jamie ustnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać - jest to wskazanie do wymiany protezy.

17Jak długi jest czas oczekiwania na wykonanie protezy akrylowej?

Od pierwszej wizyty w gabinecie do oddania gotowych protez akrylowych mijają około 2 tygodnie.

18Jakie są wady protez natychmiastowych?

Do wad protez natychmiastowych należy zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po usunięciu zęba, przy mnogich ekstrakcjach protezy te traktowane są jako tymczasowe i po zagojeniu dziąsła wskazana jest ich wymiana.

19Czy trudno się przyzwyczaić do protezy natychmiastowej?

Adaptacja do takiej protezy jest znacznie łatwiejsza niż do protezy wykonywanej dopiero po wygojeniu rany poekstrakcyjnej, jest to spowodowane tym, że nie nie ma okresu w którym pacjent może przyzwyczaić się do braku własnych usuniętych zębów. Braki te są uzupełnione natychmiast po ich powstaniu.

Leczenie kanałowe – endodontyczne

1Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Obecnie dzięki skutecznemu znieczuleniu leczenie kanałowe można wykonać całkowicie bezboleśnie

2Jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym?

Zęby leczone kanałowo zazwyczaj mają dość duże ubytki własnych tkanek, aby wzmocnić ich struktury w większości przypadków zaleca się wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym - taka odbudowa gwarantuje pełną wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością naturalnego, zdrowego zęba przed leczeniem.

3Jakie są wskazania do wykonanie mostów protetycznych?

Wskazaniem są każde braki zębowe pod warunkiem obecności odpowiednio ulokowanych zębów filarowych - o tym można się przekonać dopiero po badaniu stomatologicznym.

4Jak długi jest czas wykonania uzupełnienia?

Od pierwszej wizyty do zakończenia leczenia mija ok 5-6 dni, po tym czasie można na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem i odtworzoną czynnością żucia

5Jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego?

Niestety alternatywą jest tylko ekstrakcja zęba, nie wyleczenie zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorbcją, własny ząb jest zawsze bardziej cenny niż najlepsza odbudowa protetyczna dlatego lepiej jest wykonać leczenie kanałowe niż usuwać chory ząb.

Choroby przyzębia

1Czy usuwanie kamienia uszkadza szkliwo?

Prawidłowo przeprowadzony skaling złogów kamienia nazębnego nie jest szkodliwy dla szkliwa

2Jak często należy usuwać kamień?

Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego jest zależna od od poziomu higieny jamy ustnej oraz od składu śliny - im więcej związków mineralnych zawiera ślina tym większe jest odkładanie kamienia, średnio kamień powinno usuwać się co 1-3 lata.

Chirurgia stomatologiczna

1Jak długo utrzymuje się bolesność po usunięciu zęba?

Ból po ekstrakcji z reguły zanika w ciągu kilku godzin, na ten okres lekarz przepisuje środki przeciwbólowe tak więc nie jest to uciążliwe.

2Czy jest możliwość natychmiastowego uzupełnienia braków po usuniętych zębach?

Tak, możliwość taka jest dostępna dzięki zastosowaniu protez natychmiastowych oddawanych pacjentowi bezpośrednio po ekstrakcji zęba

3Czy zawsze podaje się antybiotyk po zabiegu?

Nie, antybiotyk podaje się tylko w przypadku trudnych ekstrakcji w celu zapobieżenia powikłanemu przebiegowi gojenia rany poekstrakcyjnej.

4Czy palenie papierosów pogarsza gojenie rany?

Tak, u palaczy znacznie zwiększa się ryzyko powikłanego gojenia rany po zabiegowej, dlatego też przez okres 24 godzin po zabiegu należy unikać palenia tytoniu, w przypadku bolesnego - utrudnionego gojenia konieczna może być wizyta celem ponownego zaopatrzenia rany odpowiednimi lekarstwami - wizyta taka w naszym gabinecie jest bezpłatna.