1Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Stomatologia estetyczna, do której wybielanie zębów się zalicza jest tematem niełatwym. Jeśli pacjent wybiela zęby pod opieką lekarza stomatologa wówczas takie wybielanie jest całkowicie bezpieczne dla dziąseł i zębów. Bywa, że po wykonaniu zabiegu wybielania występuje nadwrażliwość zębów, która na szczęście jest przejściowa i ustępuje zwykle po około 24 godzinach.

2Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wskazówka: zębów nie powinny wybielać kobiety ciężarne oraz te w okresie karmienia, ponadto osoby cierpiące na epilepsję jak i również dzieci poniżej 16 roku życia.

3Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

W zależności od przyzwyczajeń żywieniowych efekt białych zębów utrzymuje się z reguły od pół roku do 2-4 lat. Ponadto wpływ na biel zębów ma również poziom higieny jamy ustnej, oczywiście zabieg można powtarzać.

4Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Stomatolog radzi, aby zaraz po zabiegu pacjent zobowiązany jest przestrzegać tzw. 48 godzinną białą dietę. W okresie tym powinien wystrzegać się herbaty, papierosów, kawy, ciemnych soków oraz innego rodzaju kolorowych napojów oraz pokarmów.

5Po co stosuje się piaskowanie zębów?

Głównym celem piaskowania jest dogłębne usunięcie osadów nazębnych, które powstają z powodu: picia herbaty, kawy czy palenia papierosów. Osady te są trudne do usunięcia innymi metodami. Po zabiegu piaskowania zęby odzyskują pierwotny kolor i blask.

6Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Jeśli zabieg wykonywany jest prawidłowo i profesjonalnie wówczas jest zupełnie bezbolesny, nieszkodliwy dla dziąseł oraz tkanek zęba.

7Jak dbać o zęby po piaskowaniu?

Tak samo jak w przypadku wybielania zębów po piaskowaniu należy trzymać się tzw. białej, 48-godzinnej diety. Oznacza to odstawienie na czas 48 godzin papierosów, herbaty, kawy czy ciemnych soków, kolorowych pokarmów oraz napojów.

8Jakie są wskazania do skorzystania z licówek porcelanowych?

Przebarwienia zębów ciężkie do wybielenia, niedorozwój zębiny oraz szkliwa, ukruszenia kątów brzegów siecznych, a także diastemy między zębami oraz tremy. Trudny do zaakceptowania przez pacjenta kształt zębów przednich.

9Jakie są przeciwswkazania do stosowania licówek?

Największym przeciwwskazaniem jest nawykowe zgrzytanie zębami, ponadto część wad zgryzu jak i również zła higiena jamy ustnej. Dodatkowo licówek nie można wykonywać na martwych zębach oraz takich z dużymi wypełnieniami. W takim momencie najlepsze są korony pełnoceramiczne.

10Jak wielka jest trwałość licówek porcelanowych?

W ostatnim czasie przeprowadzone zostało badanie na próbie 1400 osób z licówkami, którzy posiadali je od przynajmniej 10 lat. Badanie wykazało, że w 93% przypadków trwałość licówek była na bardzo wysokim poziomie.

11Moje zęby mają białe plamy, czy można się ich pozbyć?

Oczywiście, podczas badania, czyli przed rozpoczęciem zabiegu wybielania stomatolog poinformuje o najlepszej metodzie przywrócenia zębom właściwej barwy.

12Czy "sine" zęby również nadają się do wybielenia?

Oczywiście, tego rodzaju przebarwienie kwalifikuje się do wewnątrz zębowego wybielania. Nawet kiedy ząb posiada odcień sino-szary gwarantujemy jego jednolitą barwę przez długi czas tak aby nie wyróżniał się na tle pozostałych zębów.

13Jak długo utrzymywany jest efekt wybielenia zęba martwego?

Efekt wybielenia martwego zęba metodą wewnątrz zębową nie wymaga powtarzania - efekt jest trwały.